Kamenné kráľovstvo medzi hranicami

24.04.2025

Niekde medzi tichom hustých lesov a ozvenou starých legiend sa rozprestiera krajina, kde kamene hovoria vlastným jazykom. Adršpašské skaly — miesto, ktoré nepôsobí ako zo strednej Európy, ale skôr ako kulisa z rozprávky alebo fantasy filmu. Tento kúsok česko-poľského pohraničia je viac než len prírodná zaujímavosť. Je to kraj, kde sa história vpísala do pieskovca, kde príroda vytvorila umelecké dielo a kde každý výletník nájde svoj dôvod vrátiť sa späť.

Predstavenie Adršpašských skál 

Adršpašské skaly sú jedným z najkrajších a najtajomnejších miest, ktoré môžete v Česku navštíviť. Tvorí ich rozsiahle skalné mesto z pieskovca, ktoré vznikalo pred miliónmi rokov pôsobením vody, vetra a mrazu. Výsledkom je ohromujúci labyrint úzkych tiesňav, vysokých veží, strmých stien a prirodzených kamenných brán, ktoré pôsobia ako kulisy zo starých bájí.

Toto miesto nie je len o geológii – má svoj vlastný charakter, dušu a atmosféru. Po chodníkoch sa prechádzate popri skalách s menami ako Milenci, Starosta, Ľadová priepasť či Gotická brána, ktoré svojím tvarom pripomínajú ľudí, tvory či architektonické stavby. Pri každom kroku máte pocit, že príroda tu tvorila s cieľom udiviť.

Neďaleko vchodu vás privíta pokojné jazero, vzniknuté zatopením starého lomu, s tyrkysovou vodou, ktorá odráža kamenné steny. Medzi skalami zurčí riečka Metuje a ukrýva sa tu aj malý, no pôsobivý vodopád. Adršpach má aj svoju romantickú stránku – jazda na loďke v skalnej roklinke patrí medzi najobľúbenejšie zážitky.

Miesto láka aj umelcov a filmárov – nakrúcali sa tu scény z filmov ako Letopisy Narnie, pretože Adršpašské skaly naozaj pôsobia ako portál do iného sveta. Pre všetkých   je to zážitok, ktorý sa nezabúda.

Kde to vlastne leží 

Adršpašské skaly sa rozprestierajú v severovýchodnom cípe Českej republiky, v oblasti zvanej Broumovský výbežok, ktorá vkladá české územie ako klin medzi Poľsko. Táto oblasť je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Broumovsko, známej svojou nedotknutou prírodou, zalesnenými hrebeňmi a výnimočnou geologickou hodnotou. Spolu s priľahlými Teplickými skalami vytvárajú Adršpašské skaly najväčšie a najznámejšie skalné mesto v strednej Európe.

Najbližšou obcou je Adršpach, odkiaľ vedie hlavný vstup do skalného komplexu. Väčšie zázemie a dopravné spojenie ponúka Teplice nad Metují, len niekoľko kilometrov vzdialené. Väčšie mestá ako Trutnov (25 km) alebo Náchod (35 km) slúžia ako východiskové body pre mnohých turistov.

Z Prahy je Adršpach vzdialený približne 150 kilometrov, čo predstavuje asi 2,5 hodiny jazdy autom. Rovnako dobre dostupný je aj z poľskej strany – len 15 km je vzdialené poľské mesto Meziměstí, a v širšom okolí aj Wałbrzych či Kłodzko, z ktorých sem smerujú turisti najmä v letnej sezóne.

Skaly sa nachádzajú uprostred zalesneného a pokojného kraja, ktorý pôsobí ako prírodné útočisko ďaleko od civilizačného ruchu. Už samotná cesta sem – vedúca medzi kopcami, dedinkami a lúkami – má v sebe niečo magické. Je to miesto, kde sa stretáva Česká republika s Poľskom nie len hranicou, ale aj spoločným kultúrnym a prírodným dedičstvom.

História miesta 

Adršpašské skaly majú fascinujúcu a dlhú históriu, ktorá sa začala pred viac ako 200 miliónmi rokov, keď bola táto oblasť pokrytá morom. Po jeho vyschnutí sa na dne mora usadzovali vrstvy piesku, ktoré sa neskôr premenili na tvrdý pieskovec. Vplyvom erózie, vetra a vody vznikli unikátne skalné útvary, ktoré dnes tvoria Adršpašské skaly, známe svojimi majestátnymi vežami, roklinami a kamennými bránami.

Skaly boli v priebehu storočí nielen prírodnou zaujímavosťou, ale aj miestom s historickým a kultúrnym významom. Už v stredoveku sa skaly stali miestom, kde sa uchovávali legendy o mníchovských úkrytoch a tajomných miestach, ktoré podľa povestí využívali poustevníci na meditácie a modlitby. V 13. a 14. storočí tu podľa historických záznamov pôsobili mnísi, ktorí v týchto skalách nachádzali pokoj a útočisko pred vonkajším svetom.

V 16. a 17. storočí, počas obdobia renesancie a baroka, sa skaly stali vyhľadávaným miestom pre českých a nemeckých umelcov a romantických spisovateľov, ktorí sem prichádzali čerpať inšpiráciu. Skaly a okolitá krajina ich často inšpirovali k tvorbe diel, ktoré zdôrazňovali krásu a tajomnosť prírody. V týchto obdobiach boli skaly často nazývané "Božím chrámom" alebo "Skalným chrámom", čo odrážalo ich duchovnú hodnotu v očiach tých, ktorí ich navštevovali.

V 18. storočí sa Adršpašské skaly stali nielen miestom umeleckého záujmu, ale aj strategickým bodom. Počas napoleonských vojen boli skaly a okolitá krajina využívané na vojenské účely. Uprostred vojnového chaosu tu boli vybudované pozorovacie a obranné stanovištia, ktoré slúžili ako strážne body na sledovanie pohybu vojsk. Adršpašské skaly sa tak stali aj svedkami dramatických historických udalostí.

V 19. storočí sa skaly dostali do popredia ako významné turistické miesto. Po príchode železnice do Teplic nad Metují na konci 19. storočia sa Adršpašské skaly stali dostupnejšie a začali ich navštevovať nielen umelci, ale aj široká verejnosť. Skaly sa tak stali vyhľadávanou destináciou pre turistov, ktorí sem prichádzali, aby obdivovali prírodné krásy a užívali si pokojné prostredie.

Po druhej svetovej vojne sa v bývalom Československu začali systematické snahy o ochranu tejto prírodnej oblasti. V roku 1933 bola vyhlásená prvá prírodná rezervácia, ktorá chránila Adršpašské skaly a ich okolie. Po páde komunizmu, v roku 1995, sa skaly stali súčasťou národného parku, ktorý dnes chráni nielen ich prírodnú krásu, ale aj cennú faunu a flóru.

Dnes sú Adršpašské skaly nielen prírodným, ale aj historickým dedičstvom, ktoré spája minulosť so súčasnosťou. Skály, ktoré kedysi slúžili ako útočisko, strategické body, ale aj umelecké inšpirácie, dnes poskytujú návštevníkom jedinečný pohľad na históriu prírody, umenia a vojenských udalostí.

Súčasnosť a turistická infraštruktúra 

Dnes sú Adršpašské skaly jedným z najnavštevovanejších prírodných parkov v Českej republike, kde sa história, príroda a turistika perfektne spájajú. Tento prírodný zázrak je prístupný pre všetky vekové kategórie, a to vďaka dobre udržiavaným chodníkom, ktoré umožňujú prehliadky skál v rôznej obtiažnosti. Pre tých, ktorí chcú zažiť pravú krásu tohto miesta, existujú rôzne turistické trasy, od nenáročných prechádzok až po náročnejšie výstupy, ktoré ponúkajú nádherné panoramatické výhľady na okolitú krajinu.

Vstup do skál je zabezpečený cez návštevnícke centrum, ktoré poskytuje informácie o histórii a prírodných hodnotách tejto oblasti. Okrem turistických máp a informačných panelov sú tu aj sprievodcovia, ktorí vám radi priblížia detaily o geológii, flóre a faune tohto unikátneho miesta. Pre deti aj dospelých sú pripravené aj interaktívne prvky, ktoré zábavnou formou objasňujú proces vzniku skál a ekosystémov.

Adršpašské skaly sú tiež miestom, kde sa môžu návštevníci venovať rôznym outdoorovým aktivitám. V letných mesiacoch je tu možnosť loďkovania po malebnom jazere, ktoré sa nachádza v srdci skál. Jazero, ktoré vzniklo zaplavením bývalého kameňolomu, má fascinujúcu tyrkysovú farbu a ponúka nezabudnuteľné zážitky. Rovnako obľúbené sú aj prechádzky okolo skál a ich okolia, ktoré sú lemované pestrou flórou, vrátane chránených druhov rastlín.

Pre tých, ktorí sa rozhodnú zostať dlhšie, je v okolí niekoľko možností na ubytovanie – od tradičných penziónov po turistické chaty a kempy. V blízkosti skál nájdete aj rôzne reštaurácie a kaviarne, kde si môžete oddýchnuť a ochutnať miestne špeciality.

Adršpašské skaly sú ideálne aj pre cyklistov – okolitý región ponúka rôzne cyklotrasy, ktoré sa tiahnu okolo prírodných krás a historických miest. Vďaka rozmanitosti terénu sú trasy vhodné ako pre rekreačných cyklistov, tak aj pre náročnejších, ktorí hľadajú výzvy.

Miesto je tiež dostupné pre ľudí so zníženou mobilitou. Pre nich sú niektoré chodníky a oblasti prispôsobené, aby si aj oni mohli vychutnať krásy týchto skál a ich okolia.

Dôležitým faktorom, ktorý prispieva k obľube Adršpašských skál, je ich ochrana a udržateľnosť. Vďaka statusu prírodnej rezervácie je oblasť starostlivo spravovaná, čo umožňuje zachovať jej prírodné hodnoty aj pre budúce generácie. Na návštevníkov čakajú nielen prírodné krásy, ale aj edukatívne aktivity, ktoré pomáhajú zvyšovať povedomie o ochrane životného prostredia.

Budúcnosť lokality 

Adršpašské skaly sa dnes tešia veľkej obľube a ich budúcnosť je spojená s dôrazom na ochranu prírody a udržateľný turizmus. Ako prírodná rezervácia sú skaly starostlivo spravované a každoročne sa vykonávajú aktivity na ochranu flóry, fauny a geologických útvarov. Cieľom je zabezpečiť, aby sa tieto prírodné skvosty zachovali v čo najlepšom stave pre budúce generácie, pričom sa zároveň umožní prístup verejnosti.

Jednou z výziev, ktorým Adršpašské skaly čelí, je zvyšujúci sa počet návštevníkov. Aj keď turizmus prináša regionálny rozvoj a ekonomické výhody, je dôležité udržiavať rovnováhu medzi návštevnosťou a ochranou prírody. V tomto smere sa už teraz implementujú rôzne opatrenia, ako sú regulované vstupy, ochranné bariéry a edukačné programy pre návštevníkov, ktoré ich informujú o tom, ako správne zachádzať s prírodnými zdrojmi.

V blízkej budúcnosti sa predpokladá ďalší rozvoj infraštruktúry s cieľom zlepšiť dostupnosť oblasti a uľahčiť prístup pre rôzne skupiny návštevníkov, vrátane rodín s deťmi a osôb so zníženou pohyblivosťou. Plánuje sa tiež zlepšiť cyklotrasy a vybudovať nové, ekologické spôsoby dopravy, aby sa znížil negatívny dopad na životné prostredie.

Na druhej strane sa počíta s projektami, ktoré posilnia ekologickú osvetu a podporia udržateľný turizmus. V pláne je rozšírenie informačných centier, kde sa turisti budú môcť dozvedieť viac o histórii, geológii a ekosystémoch tejto oblasti, ale aj o aktuálnych environmentálnych výzvach, ktorým región čelí.

Vzhľadom na vysoký ekologický a kultúrny význam tejto oblasti, plánuje sa aj ďalšie rozšírenie ochranných opatrení a spolupráca s ďalšími prírodnými lokalitami v regióne. Cieľom je zabezpečiť, aby sa Adršpašské skaly zachovali ako prírodné dedičstvo, ktoré bude aj naďalej inšpirovať návštevníkov, umelcov, vedcov a milovníkov prírody.

Kam sa dá ísť a čo navštíviť v okolí 

Okolie Adršpašských skál je plné zaujímavých miest a prírodných krás, ktoré určite stoja za návštevu. Ak sa rozhodnete stráviť viac času v tomto regióne, máte na výber z niekoľkých nádherných lokalít, ktoré ponúkajú rôznorodé zážitky.

Teplické skaly – Hneď vedľa Adršpašských skál sa nachádza ďalšie fascinujúce skalné mesto – Teplické skaly. Tieto skaly sú menšie, ale rovnako impozantné a ponúkajú rôzne turistické trasy, ktoré vedú cez kamenné bludiská a poskytujú úchvatné výhľady na okolité lesy a kopce. Teplické skaly sú obľúbené medzi tými, ktorí chcú zažiť podobné skalné scenérie, ale v pokojnejšej atmosfére.

Broumovské steny – Tieto vysoké skalné útesy sú jedným z najkrajších prírodných úkazov v regióne. Nachádzajú sa približne 30 kilometrov od Adršpašských skál a ponúkajú nielen nádherné výhľady, ale aj bohatú faunu a flóru. Je tu viacero turistických trás, ktoré vás prevedú okolo útesov a poskytujú pohľady na okolitú krajinu.

Broumov – Mesto Broumov je považované za bránu do Adršpašských skál a ponúka okrem historických pamiatok aj množstvo zaujímavostí. Môžete tu navštíviť Broumovský kláštor, ktorý je jednou z najvýznamnejších barokových stavieb v Česku. Okrem kláštora je tu aj kostol sv. Václava a ďalšie historické budovy, ktoré stoja za návštevu.

Kozákov – Tento vrch je jedným z najvyšších v Českom ráji a ponúka skvelé výhľady na okolitú krajinu. Je obľúbený medzi turistami a cyklistami, ktorí sem prichádzajú, aby si vychutnali krásu miestnej prírody. Na vrchole sa nachádza rozhľadňa, z ktorej je možné obdivovať panorámu okolitých hôr a lesov.

Stolové hory – Tento národný park v poľskom pohraničí je ideálnym miestom pre milovníkov prírody. Stolové hory sú známe svojimi zvláštnymi skalnými formáciami, ktoré pripomínajú stoly. Tieto hory sú skvelým miestom na pešiu turistiku, a to aj v zimných mesiacoch, keď sa menia na ideálne miesto pre milovníkov snehu a zimných športov.

Hrad Kost – Tento stredoveký hrad sa nachádza približne 50 kilometrov od Adršpašských skál a patrí k najzachovalejším hradom v Česku. Jeho gotická architektúra a tajomná atmosféra robia z hradu Kost obľúbené miesto nielen medzi turistami, ale aj filmovými štábmi.

V oblasti je tiež množstvo menších dediniek a prírodných rezervácií, ktoré ponúkajú tiché a pokojné miesta na relaxáciu a oddych. Ak sa rozhodnete prechádzať touto nádhernou krajinou, určite nevynechajte ani výlety do okolitých lesov, kde môžete objavovať ďalšie prírodné krásy a skryté poklady.

Čo nevynechať 

Pri návšteve Adršpašských skál existuje niekoľko miest a zážitkov, ktoré si určite nemôžete nechať ujsť. Tieto prírodné skvosty ponúkajú okrem fascinujúcich geologických útvarov aj jedinečné turistické atrakcie, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou tohto regiónu.

Skalné labyrinty a rokliny – Jedným z najväčších lákadiel Adršpašských skál sú ich tajomné skalné bludiská a rokliny. Prechádzka medzi vysokými skalami, kde sa na každom kroku objavujú nové, fascinujúce útvary, je zážitkom, ktorý by ste nemali vynechať. Trasy vedúce k najkrajším skalným formáciám, ako je Trojitá brána alebo Skalná veža, sú nezabudnuteľné a poskytnú vám pohľad na to, čo príroda dokáže vytvoriť za milióny rokov.

Jazero uprostred skál – Kľúčovým bodom, ktorý si návštevníci Adršpašských skál obľúbili, je malebné jazero, ktoré vzniklo zaplavením bývalého kameňolomu. Tento zázrak prírody s tyrkysovou vodou, obklopený vysokými skalami, je miestom, kde si môžete užiť kľud a zároveň sa pokochať nádherným výhľadom. V lete je jazero obľúbené pre krátke loďkovanie a poskytuje úžasnú atmosféru.

Rozhľadňa na vrchu Adršpach – Ak túžite po panoramatických výhľadoch na Adršpašské skaly a ich okolie, určite nezabudnite navštíviť rozhľadňu na vrchu Adršpach. Z tohto miesta môžete obdivovať nielen skaly, ale aj širokú krajinu Česka a Poľska. Výhľad z rozhľadne je jedným z najkrajších v regióne a poskytne vám jedinečný pohľad na miestnu prírodu.

Skalný vodopád – Ďalším skvostom, ktorý by ste nemali vynechať, je skalný vodopád. Hoci nie je príliš veľký, jeho umiestnenie v samotnom srdci skál mu dodáva výnimočný charakter. Zvuk padajúcej vody medzi skalami vytvára tajuplnú atmosféru, ktorú ocenia všetci milovníci prírody.

Geologické a historické exponáty – Adršpašské skaly sú aj miestom pre milovníkov geológie a histórie. Počas prechádzok môžete naraziť na informačné panely a interaktívne prvky, ktoré vám vysvetlia procesy, ktoré stáli za formovaním týchto úžasných skalných útvarov. Zároveň tu nájdete aj historické odkazy na využívanie skál v minulosti, napríklad na ich využitie ako prirodzené úkryty alebo pozorovateľne v čase vojenských konfliktov.

Návšteva prírodného centra – Ak máte záujem o viac informácií o tejto unikátnej oblasti, nezabudnite navštíviť prírodné centrum v blízkosti skál. Centrum ponúka edukačné programy o geológii, faune, flóre a ochrane prírody. Získate tak hlbší pohľad na to, ako sa tieto skaly vyvinuli a aké dôležité je chrániť túto prírodnú rezerváciu.

Tieto zážitky a miesta sú neoddeliteľnou súčasťou návštevy Adršpašských skál a určite vám prinesú nezabudnuteľné spomienky. Bez ohľadu na to, či preferujete pokojné prechádzky medzi skalami alebo aktívnejší prístup s výstupmi na vyhliadky, každý si tu nájde niečo, čo ho očarí.

Doporučené tipy a praktické informácie 

Ak sa rozhodnete navštíviť Adršpašské skaly, tu sú niektoré užitočné tipy a informácie, ktoré vám pomôžu vychutnať si tento prírodný raj naplno:

1. Ideálny čas na návštevu – Najlepší čas na návštevu Adršpašských skál je počas jarných a letných mesiacov, keď sú trasy dobre prístupné a príroda je v plnom rozkvete. Jesenné mesiace sú tiež krásne, keď sa krajina zafarbí do teplých odtieňov, avšak na niektorých miestach môže byť vlhko a klzko. Zimné mesiace sú tichšie, ale skaly a ich okolie pokryté snehom ponúkajú nezvyčajný pohľad.

2. Oblečenie a obuv – Vzhľadom na to, že väčšina turistických chodníkov vedie cez skalné útvary a nerovný terén, je dôležité mať so sebou pohodlnú a pevne priliehajúcu obuv. Ak plánujete náročnejšie túry, nezabudnite na turistické topánky so silnou podrážkou. Oblečenie by malo byť pohodlné a prispôsobené počasiu, pretože v letných mesiacoch môže byť pomerne horúco, ale v jarných a jesenných mesiacoch sa môže ochladiť.

3. Vstupné a otváracie hodiny – Adršpašské skaly sú prístupné po celý rok, ale niektoré trasy môžu byť sezónne uzavreté, najmä v prípade nepriaznivého počasia. Vstupné do oblasti je relatívne nízke a návštevníci si môžu vybrať medzi rôznymi okruhmi, ktoré sú cenovo dostupné a vhodné pre všetky vekové kategórie.

4. Doprava – Adršpašské skaly sú dostupné verejnou dopravou aj autom. Z Adršpachu sa k skálam dostanete pešo alebo krátkou jazdou autobusom. V prípade, že cestujete vlakom, najbližšia železničná stanica je v Tepliciach nad Metují, odkiaľ môžete pokračovať autobusom alebo pešo. Pre tých, ktorí preferujú auto, je tu možnosť parkovania priamo pri vstupe do skál.

5. Cyklotrasy a turistika – Región okolo Adršpašských skál ponúka množstvo cyklotrás, ktoré vedú cez malebné dedinky, lesy a ďalšie prírodné zaujímavosti. Ak radi spájate turistiku a cykloturistiku, nezabudnite si priniesť bicykel alebo si ho požičať na mieste. V oblasti sú aj špeciálne značené trasy pre rodiny s deťmi, ktoré sú vhodné aj pre menej skúsených cyklistov.

6. Stravovanie a ubytovanie – V okolí Adršpašských skál nájdete niekoľko reštaurácií, kaviarní a penziónov, kde si môžete oddýchnuť a ochutnať miestne špeciality. Ak sa rozhodnete stráviť viac dní v regióne, v okolí sú aj chaty a kempy, ktoré ponúkajú príjemné ubytovanie v prírode. Je dobré rezervovať si ubytovanie vopred, najmä počas letných mesiacov, kedy je v tejto oblasti viac turistov.

7. Ochrana prírody – Adršpašské skaly sú chránenou prírodnou rezerváciou, a preto je dôležité dodržiavať pravidlá správania sa v prírode. Neničte rastliny ani nerušte zvieratá, rešpektujte vyznačené turistické trasy a zbierajte odpadky iba do určených kontajnerov. Týmto spôsobom môžete prispieť k zachovaniu krásy tejto oblasti pre ďalšie generácie.

8. Prírodné legendy – Nezabudnite si pred návštevou skál prečítať alebo vypočuť niektoré miestne legendy. Skály sú plné tajomstiev a príbehov o dávnych časoch. Ako napríklad legendy o tajomných monštrách, ktoré údajne obývali tieto oblasti, alebo príbehy o poustevníkoch, ktorí hľadali útočisko v ich labyrintochných útvaroch.

Legenda a tajomstvá Adršpašských skál 

Adršpašské skaly nie sú len fascinujúcim prírodným úkazom, ale aj miestom plným tajomstiev a legend, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Tieto príbehy dodávajú tomuto miestu ešte viac mystickej atmosféry a zaujímajú každého, kto navštívi tento región.

Legenda o zakliatej princeznej – Jedna z najznámejších legiend spája Adršpašské skaly s príbehom o zakliatej princeznej. Podľa miestneho folklóru žila v týchto oblastiach krásna princezná, ktorá bola zakliata zlým čarodejom a premenená na skalu. Hovorí sa, že v noci možno počuť jej žalostný plač, ktorý sa ozýva medzi skalami. Niektorí tvrdia, že ak navštívite tieto skaly v správnom čase, uvidíte princeznu, ako sa pomaly mení späť na človeka, keď sa objavia prvé lúče slnka.

Pevnosť duchov – Ďalšia legenda hovorí o tom, že Adršpašské skaly skrývajú tajomné ruiny pevnosti, ktorú pred storočiami opustili rytieri. Podľa príbehu sú tieto ruiny navštevované duchmi starých bojovníkov, ktorí hľadajú svojho zradcu. Tí, ktorí sa odvážia preskúmať tieto miesta v noci, môžu údajne počuť kroky a šepoty z minulosti. Niektorí tvrdia, že videli podivné svetlá medzi skalami a zažili podivné javy, ktoré nedokázali vysvetliť.

Tajomný skalný labyrint – Ďalší zaujímavý príbeh sa viaže na samotné skalné bludisko. Podľa tejto legendy, keď sa človek dostane príliš hlboko do labyrintu, môže sa úplne stratiť a nikdy nenájde cestu von. Tí, ktorí sa odvážili prejsť niektoré z najťažších a najmenej frekventovaných chodníkov, hovoria, že pocítili divný pocit, akoby ich niečo sledovalo, a niektorí tvrdia, že medzi skalami sa nachádzajú miesta, kde čas akoby spomalil.

Skalné útvary s názvami  o sebe prezrádzajú viac – Mnohé z názvov, ktoré boli pridelené skálám a kamenným útvarom, tiež vyvolávajú mystickú predstavu. Napríklad Trojitá brána, ktorá je jedným z najznámejších skalných útvarov, sa považuje za miesto, kde sa zbiehajú tri rôzne dimenzie. O tomto mieste kolujú príbehy o tom, že tí, ktorí prejdú cez bránu, sa ocitnú v inej realite alebo že prežijú skúšku, ktorá im umožní vstúpiť do sveta duchov.

Skalný most a jeho história – V jednej z najväčších skál sa nachádza prirodzený skalný most, ktorý podľa legendy slúžil ako tajná cesta medzi dvoma kráľovstvami, ktoré sa tu kedysi nachádzali. Hovorí sa, že most bol vytvorený za pomoci čarodejníka, ktorý chcel udržať svoje kráľovstvo v bezpečí pred inváziou nepriateľských síl. Dnes je most obľúbeným miestom turistov, ktorí si ho spájajú s týmto tajomným príbehom.

Záver 

Adršpašské skaly a ich tajomné okolie sú miestom, ktoré v sebe ukrýva krásu prírody, histórie, mystiky a dobrodružstva. Tento prírodný skvost ponúka nielen nádherné scenérie, ale aj bohatú ponuku zážitkov pre turistov, ktorí túžia objavovať tajomstvá českého a poľského pohraničia. Od skalných labyrintov, cez fascinujúce legendy až po historické pamiatky – každý návštevník si tu nájde to svoje.

Návšteva tohto miesta nie je len o prechádzkach medzi majestátnymi skalami, ale aj o ponorení sa do príbehov a záhad, ktoré obklopujú tieto jedinečné útvary. Či už si vyberiete aktívnu turistiku, relaxáciu pri jazere alebo objavovanie skrytých miestnych legiend, Adršpašské skaly vám ponúknu nezabudnuteľný zážitok.

A ak si chcete na pamiatku priniesť niečo z tejto oblasti, nezabudnite si kúpiť tričko s motívom hôr, ktoré nielen pripomenie váš pobyt, ale aj krásu tejto jedinečnej prírodnej oblasti. Tieto skaly vás určite očaria a budete sa k nim chcieť vrátiť.

Adršpašské skaly a ich okolité tajomné prostredie naozaj stojí za to – nech už ste dobrodruh, milovník prírody, histórie alebo len hľadáte miesto na oddych a zrelaxovanie.